Przebieg podjętych i zrealizowanych w każdym miesiącu działań dot. uczestników wydarzeń historycznych oraz wybranych miejscami pamięci i ich bohaterów.  Koordynator szkolny  mgr Alicja Baranowska.

Luty 2023r.

Przygotowanie uczniów do konkursów realizowanych w ramach projektu „Grudzień 1981, Wujek- Pamiętamy. 4 kartki z kalendarza- 13, 14, 15, 16 grudnia 1981”.

Przygotowanie scenariusza lekcji przed wizytą w Muzeum – Izby Pamięci Kopalni Wujek w Katowicach.

Marzec 2023r.

02.03.2023r. Wycieczka do Muzeum – Izby Pamięci Kopalni Wujek  w Katowicach.

Spotkanie ze Stanisławem Płatkiem i Antonim Gierlotką w Muzeum – Izbie Pamięci Kopalni „Wujek” w Katowicach. Złożenie wieńca i zapalenie dziewięciu zniczy przy pomniku. Klasy biorące udział w wycieczce: 4pf, 4pbe.

Kwiecień  2023r.

17.04.2023r. w Zespole Szkół nr 5 im. Jadwigi Markowej w Rudzie Śląskiej  odbył się konkurs poetycki, plastyczny i fotograficzny pod tytułem „Widokówka z Rudy Śląskiej”.

Uczennica naszej szkoły zajęła III miejsce w konkursie poetyckim -napisała wiersz pt. Pamięci Jadwigi Markowej.

28.04.2023r. nasi uczniowie odwiedzili pomnik upamiętniający miejscową działaczkę Jadwigę Markową zamordowaną przez hitlerowców w 1939 roku. Jadwiga Markowa jest patronką naszej szkoły i zawsze przed świętami patriotycznymi pamiętamy o niej.

Maj 2023r.

Zapalenie zniczy przy Pomniku Dziewięciu z Wujka.

Czerwiec 2023r.

19.06.2023r. Uroczysta gala wręczenia nagród w konkursach realizowanych w ramach projektu „Grudzień 1981, Wujek- Pamiętamy. 4 kartki z kalendarza- 13, 14, 15, 16 grudnia 1981”.

Z ramienia naszej szkoły w uroczystej gali udział wzięły pani Alicja Baranowska i uczennica naszej szkoły.

Pani Alicja Baranowska zajęła III miejsce w wojewódzkim konkursie nauczycielskim „Wydarzenia 1981r. w kopalni Wujek tematem zajęć dla młodzieży dotyczących najnowszej historii”.

Uczennica zajęła wyróżnienie w konkursie plastycznym „Wydarzenia 1981r. w kopalni Wujek w ujęciu twórców komiksu. Po uroczystej gali nauczycielka wraz z uczennicą złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy Pomniku Dziewięciu z Wujka.

Lipiec 2023r.

Zapalenie zniczy przy Pomniku Dziewięciu z Wujka\

Sierpień 2023r.

Zapalenie zniczy przy Pomniku Dziewięciu z Wujka

Wrzesień 2023r.

Udział w Regionalnym Konkursie Poetyckim im. ks. N. Bonczyka w Rudzie Śląskiej-

nauczyciel Alicja Baranowska.

Październik 2023r. 03.10.2023r. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Pomniku Jadwigi Markowej w Rudzie Śląskiej. Klasa 1 f wraz z wychowawcą panią Stellą McKnight.