A A A

logo uniigifek 

image 1

 

Uczniowie klasy 3az w dniu 29 listopada 2023 r. uczestniczyli w jednodniowej praktyce zawodowej pn. „Pigułka” w Firmie Symulacyjnej „MOST” przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rudzie Śląskiej. Poznali pracę biurową w  różnych komórkach organizacyjnych oraz na zakończenie otrzymali Certyfikat potwierdzający umiejętności w prowadzeniu firmy.

 

 komunikat1

 

Listy uczniów zdających egzamin zawodowy (także poprawkowy) w sesji zima 2024 zostały wywieszone na tablicy informacyjnej w Szkole.

 

 

image 67533827

Z radością informujemy, że uczeń naszej szkoły Krzysztof Kantorski  otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. 14 października odbyła się uroczysta gala wręczenia dyplomów stypendystom. Serdecznie gratulujemy!

 

styp1

 

 

 

darch

Aby go otrzymać podejmujemy prace projektowe w trzech obszarach:

  1. Opracowanie informacji o miejscu pamięci, bohaterach i wydarzeniach,  przygotowanie notacji do IPN

  2. Opieka nad żyjącymi uczestnikami wydarzeń historycznych oraz wybranymi miejscami pamięci i ich bohaterami,

  3. Podejmowanie działań upowszechniających lokalnych wydarzeń oraz bohaterów walczących o niepodległość.

Realizacja projektu trwa do października 2023r.

378319328 801914858392271 6146836669697821041 n

komunikat1

 

Deklaracje na egzamin zawodowy (również poprawkowy) w sesji zima 2024 należy złożyć do 15 września 2023 roku.

 

Wzór deklaracji w formacie "pdf" i "doc" znajduje się w linku poniżej.

 

DEKLARACJA PDF           DEKLARACJA DOC

 

Uzupełnioną deklarację należy wydrukować w dwóch egzemplarzach i w tym samym terminie dostarczyć do Szkoły.

 

 

 

rozp

 

Dokumenty do pobrania

Wyróżnienie nauczycieli

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że nasza nauczycielka języka polskiego Pani Alicja Baranowska zajęła III miejsce w konkursie nauczycielskim „Wydarzenia 1981 r. w kopalni Wujek tematem zajęć dla młodzieży dotyczących najnowszej historii” realizowanego w ramach projektu „Grudzień 1981, Wujek – Pamiętamy. 4 kartki z kalendarza – 13, 14, 15, 16 grudnia 1981”

Wyróżnienie uczniówZ radością dzielimy się informacją, że nasza uczennica klasy 4pf Paulina Walczak zajęła wyróżnienie w  konkursie plastycznym „Wydarzenia 1981 r. w kopalni Wujek w ujęciu twórców komiksu” realizowanego w ramach projektu 

„Grudzień 1981, Wujek – Pamiętamy. 4 kartki z kalendarza – 13, 14, 15, 16 grudnia 1981”

W ramach konkursu organizowanego przez Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach przedstawiamy filmiki z naszą pracą konkursową:

 

Ćwiczenia śródlekcyjne architektów

Bez tytułu

 

Aktywna przerwa

szkolna aktywność fizyczna aktywna przerwa

 

Ćwiczenia śródlekcyjne

szkolna aktywność fizyczna ćwiczenia śródlekcyjne

28 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego naszych maturzystów. Uczniowie trzech klas ukończyli szkołę. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Akademię przygotowali młodsze koleżanki i koledzy wraz z wychowawcami. Piękne dekoracje to dzieło 4pa i p.Agnieszki Wyciślik.  

Fotoram.io 2

Fotoram.io 1

3 maja świętwaliśmy razem 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja!

 

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju politycznego i gospodarczego kraju.

    Dlatego świętujemy razem 232. rocznicę Jej uchwalenia.

   Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przypominali na lekcji historii to doniosłe wydarzenie. Młodzież przygotowała prace plastyczne, multimedialne, aby podkreślić z dumą, że wszyscy jesteśmy Polakami.

Oto prace uczniów: przeglądaj tutaj

 

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Nasza szkoła włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, która jest organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Na lekcjach historii nasi uczniowie wysłuchali wykładu oraz zapoznali się z ciekawą prezentacją dotyczącą powstania w getcie warszawskim.
Część klas uczestniczyła w lekcji poświęconej 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Nasi uczniowie poznali historię powstania w getcie warszawskim widzianą oczami świadka historii: Marka Edelmana, przedstawioną w reportażu „Zdążyć przed Panem Bogiem” autorstwa Hanny Krall (jego animowanej wersji) . Zastanawiali się nad znaczeniem cytatu „Pan Bóg chce już zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień”, porządkowali dotychczasową wiedzę na temat wydarzeń związanych z powstaniem w getcie warszawskim i dzielili się na forum swoimi przemyśleniami – zdania do dokończenia (1. W historii, którą opowiedział Marek Edelman, najważniejsze było dla mnie… 2. Jeśli chcemy pamiętać o powstaniu w getcie warszawskim, powinniśmy pamiętać o… 3. 19 kwietnia pomyślę o…).
Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci, dlatego klasa 1c z wielkim zaangażowaniem przygotowywała dzisiaj dla wszystkich papierowe żonkile.
Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Zespół Szkół nr 5 zawsze pamięta o ważnych wydarzeniach, ale przede wszystkim pamięta o ludziach, wszystkich, zgodnie ze słowami Marka Edelmana.
Zachęcamy do obejrzenia filmu https://www.youtube.com/watch?v=wsjvwgMPDCk
 
zonkile

      IMG 20230421 084335IMG 20230421 084251

Osoby ubiegające się o duplikaty świadectw szkolnych lub dyplomów muszą złożyć w sekretariacie szkoły wypełniony i podpisany wniosek o duplikat oraz potwierdzenie dokonania wpłaty w wysokości 26zł/ za każdy dokument, na numer konta: 49 1050 1214 1000 0023 5647 8426 ( z dopiskiem imie nazwisko, opłata za duplikat ...)

Wniosek o duplikat świadectwa