Technik grafiki i poligrafii cyfrowej
Technik grafiki i poligrafii cyfrowej to zawodowiec w swoim fachu, który o tworzeniu grafiki wie prawie wszystko. Bo nie tylko te prace graficzne projektujemy, ale również publikujemy, drukujemy, przycinamy, bigujemy, laminujemy i drukujemy w 3D :).
Czy oglądamy plakat czy gramy w grę zawsze widzimy pracę grafika. Większość z Was pewnie zwróciła uwagę na ładną pocztówkę, piękny obraz czy zachwycała się grafiką, która została wykonana na potrzeby gry komputerowej. Teraz to Ty możesz stworzyć grafikę do tych celów.
Na co dzień pracujemy na specjalistycznym oprogramowaniu do grafiki 2D oraz składu komputerowego (Adobe Photoshop, Illustrator, InDesign, Corel Draw, Impozycjoner).
Dzięki temu uczymy się projektować ulotki, wizytówki, logo, plakaty, foldery, książki, czasopisma, albumy, itd., itp. Prace drukujemy na pięciu szkolnych drukarkach w różnych technologiach i formatach. Wydruki zaś obrabiamy na szkolnym sprzęcie introligatorskim, takim jak gilotyny, trymer, bigówka, laminator, oczkarka czy bindownica. Ponadto, od tego roku rozpoczęliśmy edukację z zakresu 3D – korzystając z dostępnych programów modelujemy obiekty 3D a następnie drukujemy je na naszej drukarce 3D, którą jest wysokiej klasy drukarka Zortrax M200.
Kierunek grafika i poligrafia cyfrowa to kierunek bardzo kreatywny. Na lekcjach nie tylko będziecie uczyć się obsługi programów graficznych, ale także wykorzystywać ich możliwości w ciekawy sposób, rozwijając swoje talenty plastyczne bądź po prostu dobrze się bawiąc. Nie musicie martwić się, że nie znacie programów graficznych, bo u nas nauczymy Was ich obsługi od podstaw.
A jeśli jeszcze wam będzie mało to na zajęciach dodatkowych proponujemy odlewanie ozdób i biżuterii z żywicy, wypalanie w drewnie (pirografia), transfery wydruków na drewno czy scrapbooking. Mamy też nauczycieli, którzy chętnie spróbują czegoś nowego.
Jedyne, czego potrzebujecie aby dołączyć do świata grafiki to *fantazja, pasja oraz cierpliwość*, potrzebna do realizacji projektów.
A co można robić po ukończeniu tego kierunku? Przede wszystkim można kontynuować naukę w szkołach wyższych oferujących kształcenie związane z grafiką komputerową, grafiką artystyczną, multimediami, poligrafią, papiernictwem czy branżą IT. Zatrudnienie można znaleźć w agencjach reklamowych, studiach graficznych i fotograficznych, drukarniach, pracowniach poligraficznych, wydawnictwach książkowych, prasie czy telewizji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by utworzyć swoją firmę graficzno-poligraficzną.
Podsumowując – dla kogo jest ten kierunek? Praktycznie dla każdego. Trzeba pamiętać tylko o jednym – dużo czasu spędzamy przed komputerem.
W trakcie nauki uczeń zdobywa kwalifikacje:
AU.54 „Przygotowywanie oraz wykonywanie prac graficznych i publikacji cyfrowych”
W ramach tej kwalifikacji uczy się obsługi programów graficznych i tworzenia za ich pomocą grafiki zarówno na strony internetowe jak i do publikacji drukowanych, takich jak pocztówki, ulotki, plakaty, foldery czy książki. Tworzy także animacje, prezentacje i filmy wideo wraz z edycją dźwięku. Przygotowuje również grafikę 3D.
AU.55 „Drukowanie cyfrowe i obróbka druków”
Kwalifikacja ta obejmuje tworzenie druków na maszynach drukujących różnego typu a także obróbkę tych druków, aby ładnie i estetycznie wyglądały. Następnie poznaje się tajniki druku 3D na nowoczesnych drukarkach.
A co można robić po ukończeniu tego kierunku?
Przede wszystkim można kontynuować naukę w szkołach wyższych oferujących kształcenie związane z grafiką komputerową, grafiką artystyczną, multimediami, poligrafią, papiernictwem czy branżą IT. Zatrudnienie można znaleźć w agencjach reklamowych, studiach graficznych i fotograficznych, drukarniach, pracowniach poligraficznych, wydawnictwach książkowych, prasie czy telewizji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by utworzyć swoją firmę graficzno-poligraficzną.